تغذیه گوسفندان

به خاطر استفاده انسان از گوشت گوسفندی تغذیه گوسفندان اهمیت به سزایی دارد. در بیشتر موارد گله داران با این اصول تغذیه ای آشنا هستند و آنرا به کار می گیرند. در این متن سعی خواهیم کرد در مورد تغذیه صحیح گوسفندان نکاتی را ارائه دهیم. گوسفندان نیاز به رژیمی متعادل و صحیح دارند که شامل ویتامینها، آب، مواد معدنی ، پروتئین، کربوهیدرات و چربی باشد. در هنگام تنظیم برنامه غذایی گوسفندان باید به نژاد گوسفندان ، سن و جنس و .....حتما توجه شود. گوسفندان شیرده و بره ها نیاز بیشتری به فسفر و ویتامین دارند. گله داران با تجربه در هنگام تهیه غذای گوسفند فقط به شکم پر بودن آن توجه نمی کنند. خوراک خوب برای گوسفند باید زود هضم ، مغذی و خوش خوراک باشد. همچنین در رژیم غذایی گوسفندان باید علاوه بر علوفه ، خوراک مکمل نیز گنجانده شود تا گوسفندان دچار ضعف بدنی و مشکلات تغذیه ای نشوند. جیره مواد غذایی متعادل برای گوسفند یعنی مقدار غذای یک وعده گوسفند که حداقل نیرو را برای تغذیه این حیوان به او می دهد.در صورتی که خوراک گوسفند خوب و جیره غذاییش متعادل باشد گوسفند مرگ و میر پایین ، شیردهی بالا، باروری بالا و افزایش وزن خواهد داشت.

در این میان تغذیه میشها از تغذیه بقیه انواع گوسفندان مهم تر است زیرا میش ها تولید مثل و شیر دهی گله را بر عهده دارند و در صورت تغذیه و نگهداری صحیح می توانند باوری بالا داشته باشند. برای باروری بالا ، کاهش مرگ و میر نوزادان و مادران در یک گله باید از روش فلاشینگ استفاده کرد. این روش از دو هفته قبل از جفت گیری شروع می شود و تا چهار هفته بعد افزایش می یابد.

فلاشینگ چیست؟
فلاشینگ یعنی افزایش جیره غذایی گوسفند هم در کمیت و هم در کیفیت برای بالا بردن میزان باروری و کاهش مرگ و میر بره ها.
فلاشینگ تحت تاثیر عوامل زیر است :
سن گوسفند
شرایط بدنی
نژاد
فصل جفت گیری
هرچه سن میش بالاتر باشد پاسخش به عمل فلاشینگ ضعیفتر خواهد بود. همچنین در برخی از نژادهای گوسفند زنده مثل شال و قزل انجام مرحله فلاشینگ باعث افزایش تولید مثل گوسفند و دو قلو زایی می گردد. بد نیست بدانید که فلاشینگ سبب افزایش درصد لانه گزینی تخم در دیواره رحم گوسفند ماده می گردد.
اما نکات مهمی که باید در زمان فلاشینگ انجام دهید.
اول اینکه قبل از شروع کار فلاشینگ حتما با یک دامپزشک مشورت کنید. تزریق انواع واکسنها و خوراندن داروهای ضد انگل قبل از عمل فلاشینگ از واجبات است. واکسنهای بسیار مهم در زمان قبل از فلاشینگ به شرح زیر هستند :تب برفکی،شاربن،آبله،آگالاکسی و بروسلوز و ....مورد مهم دیگری که باید به آن توجه کنید تغذیه گوسفندان قبل از عمل فلاشینگ است که باید بسیار کم شود. عمل کم کردن خوراک دام باید ده روز قبل از عمل فلاشینگ انجام گردد. در این مدت باید با تزریق واکسن های آنتروتوکسمی گوسفندان خود را به سوی کم خوری سوق دهید تا مرحله فلاشینگ با موفقیت شروع و به اتمام رسد.